GRYBŲ DVARAS

Dvarininko Viliaus Jasinsko gyvenamasis namas. Tomo Jonušo archyv. nuotrauka

Grybų dvaras įsikūręs apie kilometrą į rytus nuo Grybų kaimo, Sarių seniūnijoje. Laikoma, kad dvaro statinių ansamblis įkurtas XVIII a. pradžioje.
Dvaro teritorija yra minima Lietuvos Metrikoje, kai 1536 metų spalio 10 d. Žygimantas Senasis dovanojo Albertui Goštautui Juodiškės ir Grybiškės amžinai (Lietuvos metrikos 1 -moji užrašymų knyga). Vilniaus vaivada Albertas Goštautas šias žemes prijungė prie Goštautų Švenčionių dvaro. 1542 m. mirė Trakų vaivada Stanislovas Goštautas. 1543 m. pradžioje Lenkijos karalius Žygimantas Senasis, jam duota teise, užrašo sau Goštautų dvarus, o jau 1543 m liepos 15 d. Lietuvos metrikos 1-joje užrašymų knygoje esantis įrašas skelbia, kad visi Goštautų dvarai užrašomi Žygimantui Augustui (LM 1 – moji). 1595 metais dvaro žemės jau minimos kaip Daugėliškio seniūnijos Sudetų (Sudotos) vaitijos žemės.
Paminėjau šias žemės, nes labai tikėtina, kad dalis Grybų dvaro įsikūrė Sudetų (Sudotos) vaitijos žemėse kaip atlygis už dalyvavimą kare su Moskovija.

Nuotrauka daryta @FotoNuotekos

Grybų dvaras turi naujus šeimininkus, kurie įdėjo labai daug darbo ir pasistengė, kad dvaras būtų įdomus ir patrauklus. Šiandien tai prižiūrima teritorija, sutvarkytas parkas kuriame kas vasara vyksta įvairūs renginiai, menininkų sąskrydžiai, stovyklos ir muzikos festivaliai. prieš kelis metus čia vyko Mėnuo Juodaragis, kasmet liepos pabaigoje vyksta didelis Europos menininkų sąskrydis ir muzikos festivalis “Braille satellite”. Šią vasarą vyks baltiškoji “Degančio žmogaus” versija.

Taigi grybų dvaras, esantis nuostabioje gamtinėje aplinkoje, yra puiki vieta įvairiems renginiams, stovykloms ir kitiems pasibuvimams. Atsižvelgiant į šios vietovės unikalumą ir jos siūlomas galimybes, galima kurti ir įgyvendinti įvairius veiklų scenarijus.

Vietovė puikiai tinka įvairioms edukacinėms veikloms, koncertams, festivaliams, stovyklai ar kitiems renginiams. Šioje gamtinėje aplinkoje galima organizuoti ekologijos mokymus, gamtos stebėjimo ir pažinimo užsiėmimus, kurie padėtų žmonėms suprasti ir gerbti gamtą. Tai puiki vieta gamtos ir moksliniams tyrinėjimams, ekspedicijoms ir gamtos fotografijos kursams, ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų stovykloms.